Zapalenie gruczołu krokowego: objawy i leczenie, przyczyny i zapobieganie

ból pachwiny z zapaleniem gruczołu krokowego

Nie ma zwyczaju dzielić się o delikatnych chorobach. Zwłaszcza jeśli chodzi o taką dolegliwość jak zapalenie gruczołu krokowego. Ale nadal jest to konieczne. Każdy mężczyzna w wieku od 30 do 50 lat jest zagrożony. Dlatego w obliczu objawów zapalenia gruczołu krokowego musisz wiedzieć, jak leczyć i zapobiegać nawrotom tej choroby.

Jeśli lekceważysz tę chorobę, możesz zarobić wiele komplikacji, których pozbycie się nie będzie takie łatwe. Zapalenie gruczołu krokowego jest jednym z czynników utrudniających funkcje rozrodcze mężczyzn. Niepłodność to straszna choroba, która może rozwinąć się właśnie jako powikłanie zapalenia gruczołu krokowego. Aby temu zapobiec, musisz wiedzieć, czym jest ta choroba.

Definicja dolegliwości

Zapalenie gruczołu krokowego to choroba zapalna gruczołu krokowego. Objawy i leczenie zapalenia gruczołu krokowego to ból głowy dla każdego urologa. W końcu mężczyźni dość często spotykają się z tą zakaźną chorobą. Ustalenie wyglądu tej choroby jest proste. Osoba zaczyna narzekać na częste oddawanie moczu, ból genitaliów i odbytnicy. W moczu może być widoczna krew lub ropa. Jeśli nie rozpoczniesz leczenia zapalenia gruczołu krokowego, choroba ta prowadzi do powikłań w postaci zapalenia narządów płciowych i przydatków, które mogą wywołać niepłodność. Istnieje również poważne ryzyko zachorowania na zapalenie pęcherza moczowego i odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Prostata jest organem całkowicie męskim. Kobiety tego nie mają. Dlatego tylko mężczyźni myślą o objawach i leczeniu zapalenia gruczołu krokowego. Tak mały narząd w ciele wykonuje kolosalną ilość zadań. Częściowo reguluje wytrysk, oddawanie moczu, a w niektórych przypadkach zapobiega infekcjom. Dlatego przy zapaleniu prostaty wszystko nie kończy się tylko bólem w tym obszarze. Naruszenia przejawiają się we wszystkich narządach układu moczowo-płciowego.

model stanu zapalnego prostaty z zapaleniem gruczołu krokowego

Skąd pochodzi zapalenie gruczołu krokowego?

Myśląc o objawach i leczeniu zapalenia gruczołu krokowego, musisz wiedzieć, skąd bierze się ta choroba. Ponieważ choroba ta ma charakter zakaźny, jej przyczyną jest zakażenie drobnoustrojami, które dostały się do gruczołu krokowego przez kanały oddawania moczu. Mogą również wzrosnąć do prostaty przez inne ogniska infekcji. Dość często infekcja występuje po seksie bez antykoncepcji. Dlatego każdy nie powinien zapominać o środkach ochrony, a po stosunku bez zabezpieczenia sprawdzić, czy nie ma chorób przenoszonych drogą płciową.

W innych przypadkach dość trudno jest ustalić dokładną przyczynę choroby, a tym bardziej, jakie objawy zapalenia gruczołu krokowego wskazują na jedną z jej postaci. Zapalenie gruczołu krokowego może wyprzedzać z powodu przeciążenia, które często występuje przy siedzącej pracy i małej aktywności fizycznej. Dodaj ryzyko różnych chorób zakaźnych w narządach przewodu pokarmowego i układu moczowo-płciowego, a także urazów i operacji w kroczu.

Każdy mężczyzna powinien wiedzieć, jak ustalić, czy występuje zapalenie gruczołu krokowego. Zwłaszcza jeśli jest w kategorii wiekowej od 30 do 50 lat. Znając wszystkie objawy tej choroby, istnieje szansa na wykrycie stanu zapalnego gruczołu krokowego na czas, skonsultowanie się z lekarzem i podjęcie kompleksowego leczenia.

wizyta u lekarza na zapalenie gruczołu krokowego

Co to jest zapalenie gruczołu krokowego

Wszystkie choroby zapalne dzielą się na ostre i przewlekłe. Zapalenie gruczołu krokowego nie jest wyjątkiem. Formę tej choroby można określić na podstawie następujących cech:

 • Ostre zapalenie gruczołu krokowego zaczyna się nagle. W ten sam sposób ustępuje. Jeśli natychmiast podejmiesz leczenie, nie przestaje ono przybierać postaci przewlekłej. W rozwoju ostrego zapalenia gruczołu krokowego najczęściej winne są infekcje.
 • Objawy przewlekłej postaci tej choroby nie występują w taki sam sposób, jak objawia się ostre zapalenie gruczołu krokowego, wydają się znacznie słabsze. Charakteryzuje się dyskomfortem bez ostrego bólu i problemów z oddawaniem moczu. Również powoli wszystkie znaki mogą ustąpić. Ten przebieg choroby może trwać latami. To właśnie ta forma zapalenia gruczołu krokowego jest najczęstsza. Przyczyny choroby mogą być nie tylko zakaźne.

Aby nie rozpocząć przewlekłego przebiegu choroby, konieczne jest ciągłe badanie przez lekarza i wiedza, jak boli zapalenie gruczołu krokowego. Tylko coroczne badania profilaktyczne i znajomość objawów choroby pomogą zidentyfikować infekcje i zapobiec ewentualnym powikłaniom.

Czynniki predysponujące

Ryzyko zapalenia gruczołu krokowego znacznie wzrasta po hipotermii, a także w obecności różnych infekcji o specyficznym charakterze, którym towarzyszy przekrwienie zlokalizowane w tkankach gruczołu krokowego. Ponadto lekarze identyfikują kilka innych czynników, które zwiększają ryzyko zapalenia prostaty:

 • Hipotermia całego ciała. Może być jednorazowy, stały lub związany z warunkami pracy.
 • Niska aktywność fizyczna. Pasywny tryb życia, który wiąże się z siedzącym trybem pracy lub nauki.
 • Skłonność do zaparć.
 • Regularne naruszenia stosunku płciowego (niepełny wytrysk, długa abstynencja, zbyt aktywne życie seksualne).
 • Przewlekłe choroby układu moczowo-płciowego.
 • Najnowsze choroby urologiczne.
 • Stany powodujące supresję immunologiczną (przewlekły stres, zła dieta, brak snu, zbyt duża aktywność fizyczna).
 • Zakażenie infekcjami przenoszonymi drogą płciową.

Aby nie myśleć o objawach i leczeniu zapalenia gruczołu krokowego, należy spróbować wykluczyć wszystkie powyższe czynniki predysponujące. Niektórzy lekarze sugerują, że ryzyko zapalenia gruczołu krokowego jest bezpośrednio zależne od przewlekłego zatrucia. Należą do nich regularne spożywanie alkoholu, narkotyki i palenie papierosów. Trzymają się również teorii, że przewlekły uraz narządów płciowych może być czynnikiem predysponującym do wystąpienia zapalenia gruczołu krokowego.

ból w zapaleniu gruczołu krokowego

Może pojawić się w wyniku silnych wibracji lub wstrząsów podczas jazdy motocyklem, samochodem lub rowerem. Jednak coraz więcej lekarzy nadal uważa, że powyższe czynniki nie dotyczą prawdziwych przyczyn zapalenia gruczołu krokowego. Eksperci ci twierdzą, że ten rodzaj urazu tylko zaostrza utajony proces zapalny w tkankach tego narządu.

Decydującym czynnikiem wywołującym rozwój zapalenia gruczołu krokowego jest pojawienie się przekrwienia w tkankach gruczołu krokowego. To właśnie zaburzenia w krwiobiegu powodują utlenianie lipidów, obrzęk i wysięk w okolicy tkanek prostaty, tworząc w ten sposób rozwój infekcji.

Objawy ostrego zapalenia gruczołu krokowego

Lekarze wyróżniają kilka etapów tej postaci choroby. Wszystkie charakteryzują się jednym obrazem klinicznym i towarzyszącymi mu zmianami morfologicznymi:

 • Nieżytowe zapalenie gruczołu krokowego. Przy takiej chorobie mężczyzna skarży się na częste oddawanie moczu, któremu towarzyszy ból. To pierwszy objaw ostrego zapalenia gruczołu krokowego.
 • Grudkowe zapalenie gruczołu krokowego. Zespół bólowy z nim staje się intensywny, aw niektórych przypadkach przechodzi do odbytu. Ostry ból nasila się podczas wypróżnień. Oddawanie moczu jest trudne, a mocz jest wydalany bardzo cienkim strumieniem. Ponadto osoba zaczyna się martwić bólem w mosznie. Ostre grudkowe zapalenie gruczołu krokowego jest najczęściej diagnozowaną chorobą w porównaniu z innymi rodzajami choroby.
 • Miąższowe zapalenie gruczołu krokowego. Jego ostra postać charakteryzuje się ogólnym zatruciem, a także hipertermią. Pacjent skarży się na dreszcze i wysoką temperaturę ciała. Ponadto z objawów choroby prostaty występuje zaburzenie stolca, zatrzymanie moczu. Ból w okolicy krocza staje się ostry i pulsujący. Czasami dana osoba nie jest w stanie dostać się do szpitala. W takim przypadku musisz wezwać karetkę pogotowia.

Co i jak boli z zapaleniem gruczołu krokowego w ostrej fazie, wie tylko ten, kto zaraził się tą infekcją. Ten nieznośny ból powoduje wiele cierpienia i wielce komplikuje nawet najprostsze czynności. Dlatego musisz uważnie monitorować własne zdrowie i zapobiegać rozwojowi takiej dolegliwości.

ból pleców z zapaleniem gruczołu krokowego

Objawy przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego

Czasami przewlekła postać zapalenia gruczołu krokowego jest kontynuacją ostrej. Ale najczęściej rozwija się początkowo, wykazując łagodne objawy. Temperatura ciała może wzrosnąć tylko sporadycznie, nie dając powodów do podniecenia. Ból w kroczu jest również słabo odczuwalny. Ponieważ zapalenie gruczołu krokowego tej postaci objawia się bardzo skrycie, mężczyzna odczuwa nieprzyjemne objawy zapalenia gruczołu krokowego tylko podczas oddawania moczu lub defekacji. Najbardziej charakterystycznymi objawami przewlekłej postaci zapalenia gruczołu krokowego są niewielkie wydzieliny z cewki moczowej podczas wypróżnień.

Zagrożeni mężczyźni powinni pamiętać, że pierwotne przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego może rozwijać się przez długi czas. Może być wynikiem prostatozy, która często przechodzi w bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego (początkowy etap procesu zapalnego). Przewlekłe zapalenie prostaty często rozwija się po zarażeniu się infekcją przenoszoną drogą płciową.

Pierwsze objawy zapalenia gruczołu krokowego tej postaci objawiają się pieczeniem w cewce moczowej i kroczu, a także różnymi zaburzeniami w obrębie narządów płciowych, silnym zmęczeniem i zmniejszoną produktywnością. Ze strachu przed naruszeniem potencji może rozwinąć się ciężka depresja, lęk, zwiększona drażliwość.

Diagnoza zapalenia gruczołu krokowego

Ponieważ zapalenie gruczołu krokowego objawia się dość wyraźnie, po zauważeniu pierwszych objawów choroby należy pilnie udać się na wizytę do urologa. Jeśli lekarz podejrzewa tę chorobę, przeprowadzi badanie prostaty przez odbyt. Podczas tej procedury lekarz pobierze wydzielinę i wyśle ją do laboratorium. Przeprowadzone zostanie również badanie wrażliwości mikroflory.

Aby określić, jakie objawy zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn mówią o tej konkretnej chorobie, przeprowadza się różne procedury diagnostyczne. Na przykład, aby wykluczyć zmiany strukturalne (guz, torbiel, gruczolak itp. ), wykonuje się USG prostaty. Dzięki niemu możesz oddzielić pożądaną dolegliwość od innych możliwych chorób układu moczowo-płciowego. W obecności przewlekłej patologii nie będzie zbędne badanie niepłodności poprzez wykonanie spermogramu.

konsultacja z lekarzem na zapalenie gruczołu krokowego

Leczenie ostrego zapalenia gruczołu krokowego

We współczesnej medycynie istnieje ogromna liczba metod i schematów leczenia gruczołu krokowego. Kiedy pojawią się pierwsze oznaki choroby, należy skontaktować się z urologiem lub andrologiem. To on określi, które leki do leczenia zapalenia gruczołu krokowego będą odpowiednie. Pamiętaj, że samoleczenie jest obarczone poważnymi konsekwencjami! Jeśli ostre zapalenie gruczołu krokowego nie objawi się w skomplikowanej formie, konieczne będzie poddanie się leczeniu ambulatoryjnemu. Ciężkie zatrucie i wyraźny proces ropny będą musiały być leczone w szpitalu po hospitalizacji w nagłych wypadkach.

Pacjenci z ostrym zapaleniem gruczołu krokowego będą musieli przejść antybiotykoterapię. Wszystkie leki dobierane są w zależności od wrażliwości infekcji na antybiotyk. Leki z tej kategorii doskonale wnikają w tkanki gruczołu krokowego.

Najpopularniejsze leki przepisywane przez lekarzy w celu zwalczania patologii:

 1. Antybiotyki.
 2. Przeciwzapalny.
 3. Napary ziołowe (piwonia, pokrzywa, ziele dziurawca, łopian), które przyjmuje się doustnie.
 4. Środki hormonalne.

W przypadku pojawienia się ropnia stercza lekarze przeprowadzają sekcję zwłok formacji metodą endoskopową przezodbytniczą lub przezcewkową.

Ostre zapalenie gruczołu krokowego to poważna choroba z tendencją do przechodzenia w stan przewlekły. Nawet po szybkim leczeniu istnieje ryzyko pozostania z przewlekłą postacią choroby przez całe życie.

tabletki na zapalenie gruczołu krokowego

Leczenie przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego

Niestety rzadko zdarza się w końcu wyzdrowieć z tej choroby. Zwłaszcza jeśli zapalenie gruczołu krokowego nie było leczone od lat. Dopiero po odpowiednim, konsekwentnym i skutecznym leczeniu można całkowicie wyeliminować nieprzyjemne objawy i osiągnąć długotrwałą remisję.

Zawsze konieczne jest kompleksowe podejście do leczenia przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego. Zwykle pacjentowi przepisuje się dość długi okres przyjmowania leków przeciwbakteryjnych. Terapia z nimi może trwać od 4 do 8 tygodni. Ponadto prowadzą kurs masażu prostaty, a także polecają fizjoterapię. Lekarze radzą zwracać większą uwagę na prawidłowe odżywianie i aktywny tryb życia.

kapsułki na zapalenie gruczołu krokowego

Powikłania ostrego zapalenia gruczołu krokowego

Jeśli terminowe leczenie tej choroby nie zostanie rozpoczęte, istnieje ryzyko ropnia gruczołu krokowego. Kiedy w prostacie tworzy się ognisko ropne, temperatura ciała znacznie wzrasta. Może osiągnąć 39, a nawet 40 stopni. Stan upałów łączy się z silnymi dreszczami. W ostrym zapaleniu gruczołu krokowego i obecności ropnia ostry ból krocza znacznie komplikuje proces oddawania moczu. To utrudnia defekację. W szczególnie zaawansowanych przypadkach ropień może samoistnie otworzyć się na cewkę moczową lub odbytnicę. Kiedy dostanie się do dróg moczowych, mocz miesza się z ropnymi formacjami i nabiera ostrego, nieprzyjemnego zapachu.

ropień prostaty w zapaleniu gruczołu krokowego

Powikłania przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego

Ta postać choroby charakteryzuje się falującym przebiegiem, który zastępowany jest okresami przedłużonej remisji. Podczas nich proces zapalny jest utajony, dlatego objawia się słabymi objawami. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn, zalecany jest długi cykl leczenia. Niestety wielu natychmiast przerywa to po przywróceniu dobrego samopoczucia. Tymczasem choroba przechodzi dopiero w stadium utajone, zwiększając tym samym ryzyko możliwych powikłań.

W przewlekłym przebiegu zapalenia gruczołu krokowego infekcja rozprzestrzenia się na narządy układu moczowo-płciowego, co zwiększa prawdopodobieństwo odmiedniczkowego zapalenia nerek i zapalenia pęcherza moczowego. Najczęstszym powikłaniem przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego jest proces zapalny w jądrach, a także najądrza. Ponadto może również rozwinąć się choroba zapalna pęcherzyków nasiennych. Takie dolegliwości mogą wywoływać niepłodność.

Zapobieganie chorobom

Wiedząc, czym jest zapalenie gruczołu krokowego i jak się objawia, każdy mężczyzna musi upewnić się, że ta choroba nigdy się nie rozwinie. Aby to zrobić, musisz zadbać o własne zdrowie i postępować zgodnie ze środkami zapobiegającymi zapaleniu gruczołu krokowego. Wszelkie działania mające na celu zapobieganie chorobie mają na celu wyeliminowanie ewentualnych czynników ryzyka. Musisz starać się nie przechładzać, odwracać się od siedzącej pracy za pomocą ćwiczeń i prostych ćwiczeń, a także jeść zbilansowaną i pożywną dietę. Przy skargach na zaparcia należy zawsze stosować środki przeczyszczające, ale tylko te, które zostaną przepisane przez lekarza.

Niektóre rodzaje leków z tej kategorii mogą znacznie zaszkodzić organizmowi. Dlatego należy ich używać tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. W innych przypadkach lepiej jest ulepszyć stolec środkami ludowymi i naturalnymi produktami o działaniu przeczyszczającym.

Jedną z metod profilaktyki jest normalizacja stosunku płciowego. Wyjaśnia to fakt, że to nieregularne lub zbyt aktywne życie seksualne uważane są za czynniki przyczyniające się do rozwoju zapalenia gruczołu krokowego. Ból w kroczu nigdy się nie pojawi, jeśli starannie zabezpieczysz organizm przed czynnikami predysponującymi do zapalenia gruczołu krokowego. Wśród wszystkich środków zapobiegawczych należy podkreślić najskuteczniejsze sposoby uniknięcia tej choroby:

 • Utrzymanie zdrowego stylu życia.
 • Wykonywanie regularnych ćwiczeń fizjoterapeutycznych na plecy, dolną część pleców i mięśnie okolicy miednicy.
 • Przydatne zabiegi wodne: kąpiele lecznicze, prysznice kontrastowe.
 • Specjalna dieta wykluczająca pikantne potrawy, napoje alkoholowe, przyprawy.
 • Stosowanie witamin A, E, C, a także cynku.
 • Okresowe kursy leczenia sanatoryjnego.

Oprócz powyższych metod należy zawsze przestrzegać higieny osobistej, używać prezerwatyw podczas stosunku, nie rozpoczynać chorób zakaźnych, a także regularnie odwiedzać urologa na badania profilaktyczne.