Pierwsze oznaki zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn - zdjęcia, jak się objawia, jak je leczyć

Zapalenie gruczołu krokowego jest częstą urologiczną chorobą zapalną, która dotyka mężczyzn po 35. roku życia. Może mieć charakter zakaźny lub niezakaźny, ostry lub przewlekły. Najczęściej (w 80% przypadków) występuje przewlekłe niezakaźne zapalenie gruczołu krokowego. Nie rozwija się z dnia na dzień, ale stopniowo i bez leczenia w zaawansowanych przypadkach może doprowadzić do rozwoju raka prostaty lub niepłodności.

Aby zachować zdrowie, mężczyźni muszą wiedziećJak objawia się zapalenie prostaty?abyś mógł w odpowiednim czasie zgłosić się do lekarza i uniknąć dalszego rozwoju choroby. Ponadto objawy zapalenia gruczołu krokowego są bardzo podobne do objawów tak poważnych chorób urologicznych, jak zapalenie pęcherza moczowego, nowotwory prostaty i rak pęcherza moczowego. Dlatego tylko terminowa diagnoza pomoże ustalić prawidłową diagnozę i rozpocząć leczenie.

Pierwsze objawy zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn

Trudno przeoczyć początek ostrej postaci choroby, ponieważ zwykle rozwija się ona nagle i charakteryzuje się nasileniem objawów. Warto jednak wziąć pod uwagę, że początek zapalenia gruczołu krokowego może pozostać niezauważony przez wielu mężczyzn, ponieważ czasami choroba przebiega bezobjawowo i staje się przewlekła, niezauważona przez pacjenta. Inną możliwą opcją niezauważalnego pojawienia się zapalenia gruczołu krokowego jest to, że jego objawy są dość łagodne, indywidualne dla każdego mężczyzny i zmieniają się w czasie.

Bardzopierwszy objaw zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn- lekkie spowolnienie i ból w oddawaniu moczu, na który mężczyźni często nie zwracają uwagi. Ale ten objaw wskazuje, że gruczoł krokowy objęty zapaleniem już powiększył się i uciska część cewki moczowej, którą pokrywa. Oprócz spowolnienia i bólu może niepokoić zwiększona częstotliwość oddawania moczu i zmniejszenie objętości moczu usuwanego z pęcherza.

Pierwsze oznaki zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn

Z biegiem czasu powiększona prostata wywiera coraz większy nacisk na cewkę moczową, przez co codzienne oddawanie moczu u chorych mężczyzn staje się coraz bardziej bolesne i dłuższe, a także odczuwają silny ból i pieczenie w cewce moczowej. Strumień moczu staje się słaby, przerywany i rozpryskiwany. Do problemów z oddawaniem moczu dołączają się zaburzenia seksualne:

 • naruszenie mechanizmu występowania i utrzymywania erekcji;
 • przyspieszony i czasami bolesny wytrysk;
 • osłabienie nasilenia doznań podczas orgazmu;
 • przedłużona spontaniczna erekcja w nocy.

Doświadczając takich trudności w łóżku, pacjenci stopniowo tracą zainteresowanie seksem, a chęć uprawiania go pojawia się coraz rzadziej. Na tym tle narasta depresja i stany lękowe.

Ogólne objawy choroby i jej objawy

Objawy zapalenia prostatysą różnorodne i różnią się w zależności od postaci choroby. Dlatego konieczne jest odróżnienie pierwszych objawów choroby przewlekłej, której przyczyną jest zapalenie gruczołu krokowego o charakterze zakaźnym, od postaci ostrej, która nie jest tak często diagnozowana. TutajJak objawia się zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn?w zależności od kształtu.

Objawy ostrej postaci

W ostrym zapaleniu gruczołu krokowego u mężczyzn najpierw wzrasta temperatura ciała i rozwija się złe samopoczucie. Następnie przy każdym oddawaniu moczu ciśnienie strumienia moczu słabnie, zwiększa się częstotliwość oddawania moczu, a samemu aktowi towarzyszy silny ból i kłucie. Objawy te obejmują uczucie pieczenia w kroczu, a także ból w pachwinie i odbytnicy podczas wypróżnień.

Jeśli ostra postać jest spowodowana infekcją, pacjenci często zauważają rano lekką, przezroczystą wydzielinę z penisa, a mocz staje się mętny, przeplatany białymi płatkami i nitkami. Częsta potrzeba pójścia do toalety, która u mężczyzn nie przynosi ulgi ze względu na to, że pęcherz nie jest całkowicie opróżniony z moczu, prowadzi do rozwoju wzmożonej drażliwości i nerwowości. W skrajnych przypadkach ostrego zapalenia gruczołu krokowego dochodzi do ostrego zatrzymania moczu wymagającego natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Warto wspomnieć o tym osobnoobjawy ropnego zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn, które jest ciężką postacią ostrego zapalenia gruczołu krokowego pochodzenia zakaźnego. Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku ostrego zapalenia gruczołu krokowego, pojawia się gorączka, dreszcze, silny ból w dolnej części pleców, częsta potrzeba pójścia do toalety, ponieważ drogi moczowe nie są całkowicie opróżnione, oraz ból podczas oddawania moczu. Ale charakterystyczną oznaką ropnego zapalenia gruczołu krokowego jest wydzielanie ropy z cewki moczowej, która najpierw ma żółtawy, a następnie mleczny kolor.

Objawy przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego

W przeciwieństwie do postaci ostrej, która natychmiast daje o sobie znać, postać przewlekła jest utajona, czyli ukryta i nie powoduje żadnych objawów. Dlategoobjawy przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego u mężczyznczęsto pozostają niezauważone nawet same. Często przy tej postaci choroby mężczyźni podczas oddawania moczu odczuwają jedynie łagodny i przemijający ból w okolicy łonowej, pachwinie i kroczu. Nie dręczą ich już żadne problemy z narządami moczowo-płciowymi.

Niemniej jednak ich ogólny stan zdrowia pogarsza się, często pojawiają się problemy z potencją, czas trwania stosunku płciowego maleje lub odwrotnie, wzrasta, a zdolność czerpania przyjemności z seksu maleje. Mężczyźni często przypisują takie objawy silnemu zmęczeniu fizycznemu lub psychicznemu, brakowi odpoczynku, a nie problemom z prostatą i nie śpieszą się z wizytą u lekarza.

Początek zaostrzenia postaci przewlekłej

Mężczyzna jest zaniepokojony oznakami zaostrzenia przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego

Pomimo tego, że choroba ta w swojej przewlekłej postaci jest cicha, od czasu do czasu może się pogorszyć. Najczęściej tak się dziejejesienią lub wiosną.

Jakie oznaki zaostrzenia powinny zaniepokoić mężczyzn?

Musimy zacząć od tego, że objawy zaostrzenia prawie nie różnią się od objawów ostrej postaci choroby, to znaczy:

 • bolesne i trudne oddawanie moczu;
 • zwiększona potrzeba pójścia do toalety i zmniejszona objętość produkowanego moczu;
 • ból w pachwinie, narządach płciowych i kroczu;
 • lekka wydzielina z kanału cewki moczowej;
 • bolesne odczucia podczas wypróżnień;
 • osłabienie erekcji;
 • szybki wytrysk.

Ponadto pacjenci odczuwają silne osłabienie, osłabienie, szybko się męczą, tracą apetyt i źle śpią, stają się drażliwi i nerwowi.

Diagnostyka

Aby zdiagnozować zapalenie gruczołu krokowego, podczas wizyty u urologa wykonuje się przede wszystkim cyfrowe badanie prostaty przez odbyt w celu określenia jej kształtu, wielkości i gęstości. Następnie pacjentowi przepisuje się następujące badania laboratoryjne:

 • ogólna analiza bakteriologiczna i cytologiczna moczu;
 • badanie krwi;
 • badanie wymazu z cewki moczowej i wydzieliny prostaty w celu identyfikacji infekcji;
 • analiza ejakulatu;
 • urografia;
 • testy na choroby przenoszone drogą płciową;
 • oznaczanie poziomu PSA u pacjentów po 50. roku życia.
USG prostaty pomoże zdiagnozować zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn

Ale głównym sposobem diagnozowania zapalenia gruczołu krokowego w dowolnej formie jest ultradźwięki. Pozwala określić dokładną wielkość i kształt narządu, zidentyfikować znajdujące się w nim ropnie, a także stopień ucisku cewki moczowej przez powiększoną prostatę. Szczególnie zauważalneobjawy przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego w badaniu ultrasonograficznym.W procesie badawczym ustala się:

 • stopień powiększenia narządu w stosunku do normy;
 • wyrazistość konturów prostaty;
 • obecność obszarów tkankowych o zwiększonej echogeniczności;
 • ogniskowe lub rozproszone zagęszczenie tkanek wynikające ze zmian włóknistych;
 • obecność zwapnień lub cyst w grubości narządu.

Echoobjawy przewlekłego zapalenia gruczołu krokowegomoże obejmować również rozszerzenie pęcherzyków nasiennych, które może być symetryczne lub asymetryczne, a także zmniejszenie ich echogeniczności, co wskazuje na stan zapalny.

Jakie leczenie jest konieczne przy pierwszych objawach zapalenia gruczołu krokowego?

Jak tylkoobjawy zapalenia gruczołu krokowego u mężczyznzostanie potwierdzona badaniami diagnostycznymi, pacjentom zostanie przepisane niezbędne leczenie. W przypadku zakaźnego zapalenia gruczołu krokowego pacjentom przepisuje się antybiotyki z grupy fluorochinolonów, tetracyklin, penicylin, cefalosporyn i makrolidów. Ponadto, zgodnie ze wskazaniami, pacjentom przepisuje się:

 • leki hormonalne stabilizujące hormony;
 • środki przeciwbólowe do łagodzenia bólu;
 • blokery adrenergiczne ułatwiające oddawanie moczu;
 • antykoagulanty poprawiające krążenie krwi;
 • immunomodulatory, leki ziołowe i witaminy wzmacniające układ odpornościowy.

Oprócz leków mężczyźni otrzymują masaż prostaty, zabiegi fizjologiczne, ciepłe kąpiele z wywarami z ziół leczniczych i specjalną dietę.